Małe mieszkania cieszą się ogromną popularnością, ze względu na niskie koszty utrzymania i przytulny nastrój. Podczas aranżacji małego metrażu, musimy skupić się na jego optycznym powiększeniu i unikaniu ciemnych, niedoświetlonych kątów. Dzięki kilku prostym zasadom na pewno każdemu z nas uda się stworzyć wnętrze cieszące się modnym efektem bez względu na jego powierzchnię.

Podłoga do małego wnętrza

Wybierając panele podłogowe do małego wnętrza kierujmy się zasada stworzenia jednolitej gładkiej tafli, która sprawi, że nasze oko nie napotka żadnej wizualnej bariery. Aby uzyskać taki efekt, najlepiej sprawdzi się montaż paneli podłogowych bez listew progowych. Same panele dobrze aby były w stonowanych jasnych, lecz nie białych odcieniach, o wysokiej klasie odporności na ścieranie. Zastosujmy ten sam dekor w całym mieszkaniu dla podkreślenia gładkości powierzchni. Coraz modniejsze stają się również wielkoformatowe płytki podłogowe, które również nadadzą mieszkaniu klasy i wizualnie je powiększą.

Gra kolorów

Jak powszechnie wiadomo, jasne kolory najlepiej sprawdzają się w mniejszych pomieszczeniach. Na pewno zastosowanie pastelowych odcieni lub klasycznych szarości zminimalizuje poczucie przytłoczenia. Warto jednak poeksperymentować i jedną ze ścian pomalować na ciemny granat, a dla kontrastu umiejscowić przy niej białe meble. Dzięki temu uzyskamy efekt głębi i sprawimy, że ściana wyda nam się nieco odleglejsza. Ciekawym trikiem jest manewrowanie wielkością mieszkania poprzez pasy. W ciemnym przedpokoju warto zastosować tapetę w poziome ozdobne pasy, wydłuży ona optycznie ściany. Pamiętajmy aby nasze sufity koniecznie były w białym kolorze, nawet drobna zmiana odcienia spowoduje, że pomieszczenia będą wydawały się niższe i będą przytłaczać swoimi gabarytami. Podczas malowania stosujmy farby satynowe, najlepiej z drobinkami brokatu, które doskonale odbijają światło.

Odpowiednie drzwi

Nie wszyscy przywiązują wagę do tego elementu aranżacji. W końcu drzwi, jak drzwi mają się otwierać i zamykać. Nic bardziej mylnego. W małych pomieszczeniach najlepiej sprawdzą się drzwi przesuwne. Możemy je zakupić w zestawie z tunelem regulowanym obejmującym ścianę lub w opcji tylko z systemem przesuwnym montowanym na ścianę. Jest to rewelacyjne rozwiązanie, które sprawi, że otwarte drzwi nie zajmują powierzchni pokoju, a ładnie komponują się z wnętrzem. Wybierając tę opcję pamiętajmy o pozostawieniu na ścianie odpowiedniej ilości miejsca na rozsunięcie skrzydła drzwiowego. Jeżeli jednak nie posiadamy wolnego miejsca, rozważmy zakup drzwi składanych lub harmonijkowych. Zajmują one mniej miejsca w przejściu i nie wymagają wolnej przestrzeni na ścianie.

Praktyczne meble

Do małych wnętrz najlepiej sprawdzają się wielofunkcyjne, kompaktowe meble. W każdym salonie powinien znaleźć się wypoczynek, Aby był funkcjonalny wybierzmy na przykład rozkładaną sofę z pojemnikiem do przechowywania lub rozważmy zakup wersalki w modnym wydaniu. Takie rozwiązania zapewnią komfort wypoczynku oraz dodatkowe miejsce do spania. Najlepiej sprawdzą się meble na smukłych nogach, o prostych geometrycznych kształtach. Dobrym rozwiązaniem np. w kuchni są meble na wymiar, dzięki którym zagospodarujemy każdy wolny kąt i zmieścimy niezbędne sprzęty małego AGD.

Funkcjonalne dodatki

Aby nasze wnętrze wydawało się nieco większe musi być utrzymane w ładzie i porządku. Dlatego wybierając dekoracje, skupmy się na rzeczach zarówno ładnych jak i użytecznych. Nie układajmy zbędnych, zbierających kurze figurek. Zamiast tego powieśmy na ścianie lustro w ozdobnej ramie, wstawmy klimatyczne lampiony lub dekoracyjną lampę podłogową. W pokoju dziennym sprawdzi się pasujący do stylu zegar lub kalendarz, w sypialni nastrojowa lampka nocna, a w kuchni praktyczna misa na owoce. Dokładnie przemyślmy każdy zakup aby nie zagracić małego wnętrza zbędnymi bibelotami.