Dzisiejsze tempo życia sprawia, że często jesteśmy przemęczeni i rozdrażnieni. Dlatego tak ważnym elementem naszego domu jest odpowiedni zaaranżowana sypialnia, która będzie stanowiła przeciwwagę do codziennego stylu życia. To tutaj odpoczywamy, regenerujemy siły, aby rano ruszyć wypoczętym po nowe wyzwania. Warto więc bliżej przyjrzeć się w jaki sposób wypełnić ten kawałek wnętrza, żeby był zarówno przyjemny, jak i funkcjonalny.

Meble idealne do sypialni

Niekwestionowanym królem wśród mebli do sypialni jest niewątpliwie łózko. O ile jego wygląd jest kwestią gustu i stylu, w jakim urządzamy nasze miejsce do spania, to najważniejszym elementem jest materac do spania. Na rynku mamy wiele dostępnych modeli i rozmiarów. Dla jednej osoby wystarczająca jest szerokość 80 cm, jednak przy łóżku dwuosobowym, minimum to 140 cm dla uzyskania optymalnego komfortu spania. Oczywiście ważna jest również jego twardość, oraz materiały z jakich został wyprodukowany. Jeżeli wybraliśmy już materac idealny, zajmijmy się pozostałym niezbędnym wyposażeniem. Jeżeli mamy możliwość umieszczenia w sypialni mini garderoby ale nie zmieści się szafa z drzwiami przesuwnymi, idealnym rozwiązaniem może okazać się wydzielenie części garderobianej parawanem, za którym możemy ustawić gotowe meble do przechowywania. Dzięki temu uzyskamy niezwykle modną garderobę otwartą i nie zasłonimy przestrzeni wielkimi meblami.

Podłoga inspirowana naturą

Wybierając podłogę do naszej sypialni, warto zwrócić uwagę na naturalną deskę podłogową. W szerokiej ofercie producentów mamy do wyboru różne rodzaje drewna np. dąb lub jesion, ale również sposób usłojenia – klepka lub deska. Coraz modniejsze stają się panele podłogowe ułożone w klasyczną jodełkę. Jest to design nawiązujący do stylu retro, inspirowany naturalnym klimatem. Podłoga drewniana charakteryzuje się niesamowitą izolacją cieplną, co zapewnia bardzo duży komfort pod stopami. Posiada również wiele atestów antyalergicznych, co stanowi rewelacyjne rozwiązanie do sypialni. Przed dokonaniem wyboru zastanówmy się, czy nasza podłoga będzie lakierowana, czy zabezpieczona olejem do drewna. Ma to bardzo duży wpływ na jej utrzymanie i ewentualnie późniejszą renowację.

Ściana jak z obrazka

Oczywiście wypełniajmy pomieszczenie kolorami sprzyjającymi relaksowi, które budują klimat intymności i łatwości w zasypianiu. Nie oznacza to, że jesteśmy zmuszeni do stosowania wyłącznie jasnych pastelowych odcieni. Wręcz przeciwnie, priorytetem są odcienie wprowadzające nas w odpowiedni, wyciszający nastrój. Sprzyjają w tym również kolory do sypialni o ciemniejszej, głębokiej barwie. Możemy ścianę, na której znajduje się łóżko pomalować na głęboki granat, a jako równoważnię resztę pomieszczenia uzupełnić o ciepły jasny beż. Równie dobrze sprawdzają się odcienie różu połączone z szarością oraz delikatna mięta. Najważniejsza, podstawowa zasada tworzenia kolorów w sypialni, to nasze poczucie komfortu. Dla uzupełnienia gołych ścian, dobrą propozycją jest zawieszenie lustra w ozdobnej ramie, które powiększy optycznie przestrzeń lub dodanie obrazów, które działają na nas uspokajająco. Ważne aby nie przesadzić z nadmiarem, im mniej rozpraszających rzeczy widzi nasze oko, tym łatwiej o relaks i uspokojenie.

Zasłony do sypialni

Odpowiednio dobrane zasłony do sypialni świetnie dopełniają aranżację wnętrza. Pomagają również w stworzeniu intymnej atmosfery, sprzyjającej relaksowi. Jeżeli chodzi o tkaniny, to sprawdzają się zaciemniające, które nie przepuszczają światła dziennego. Sprawdzone są też ciężkie i mięsiste tkaniny wprowadzające do sypialni przytulny nastrój, lekko wygłuszając pomieszczenie. Gustownie wyglądają zasłony sięgające nieco nad podłogę, najlepiej kończące się tuż nad nią. Taka długość pozwala na swobodne rozsuwanie i pozostawia tkaninę niezabrudzoną. Dysponując mniejszym metrażem, decydujmy się na na jasne materiały o jednolitych kolorach. Sypialnia przeznaczona jest przede wszystkim do odpoczynku, unikajmy więc krzykliwych wzorów i pstrokatych barw.

Nastrojowe oświetlenie

W sypialni oprócz głównego światła sufitowego, potrzebne jest również światło przy łóżku. Nocna lampka powinna zapewnić łagodne, rozproszone światło, najlepiej też aby była wyposażona w ściemniacz, który ułatwi dostosowanie odpowiedniej jasności. Pamiętajmy o zastosowaniu przede wszystkim światła o ciepłej barwie, miękkiego i dobrze rozproszonego. Najodpowiedniejsza barwa jest pomiędzy 2700 a 3000 K. Kierując się takimi wartościami uzyskamy żółte, żywe światło. Ciekawą alternatywą jest modne ostatnio światło LED, zwróćmy jednak uwagę aby było wyposażone w mleczne, a nie transparentne szkło. Wtedy będziemy mieć pewność, że światło ani odrobinę nie będzie rażące, natomiast wprawi nas w upragniony stan relaksu.