Zawsze mówiono, że kuchnia jest sercem domu. Jednak to w salonie spędzamy najwięcej czasu, w nim odpoczywamy po ciężkim dniu, spędzamy czas z rodziną i przyjmujemy gości. W niektórych przypadkach spełnia on funkcję domowego biura. Czasami trudno pogodzić wszystkie role jakie powinien spełniać salon w naszym mieszkaniu, więc poprzez niewłaściwą aranżację może z przytulnego miejsca łatwo stać się pomieszczeniem zagraconym i stopniowo oderwanym od stylu domu. Poniżej znajdziecie kilka pomysłów jak zaprojektować przestrzeń stworzoną na miarę oczekiwań.

Najważniejsza jest funkcja

Przede wszystkim zastanówmy się jaką rolę powinien spełniać nasz wymarzony salon. Jeżeli jesteśmy gospodarzami lubiącymi często przyjmować gości, nie może w nim zabraknąć wygodnego wypoczynku. Dobrym wyborem będzie narożnik z funkcją spania lub rozkładana sofa. Takie meble tapicerowane pozwolą na wygodne spędzanie czasu zarówno z rodziną jak i z przyjaciółmi oraz w razie potrzeby zapewnią nocleg dla gości. Nie wszyscy lubią spędzać czas przed telewizorem. Ostatnio coraz modniejsze stają się gry planszowe, więc jeżeli chcemy urządzać wieczory z gramy na pewno przyda się rozkładana ława. Bardzo często w mniejszych mieszkaniach salon pełni również funkcję jadalni, w takim przypadku idealnym rozwiązaniem jest rozkładany stół, który w razie potrzeby możemy powiększyć o dodatkowy blat. Jeżeli nie posiadamy gabinetu, a potrzebujemy skorzystać z komputera w celach służbowych lub rekreacyjnych możemy rozejrzeć się za kredensem z chowanym biurkiem. Taki kompaktowy mebel jesteśmy w stanie szybko złożyć i uniknąć wrażenia bałaganu.

Spójna aranżacja

Tworząc przestrzeń w salonie musimy zastanowić się, w jakim stylu powinniśmy go urządzić, sprawiając jednocześnie aby nie odbiegał on od reszty mieszkania tworząc niepotrzebny chaos. Jeżeli chcemy zaaranżować salon w stylu loft, możemy na jednej ze ścian zastosować cegłę lub kamień ozdobny. Takie rozwiązanie sprawdzi się również w stylach etno lub boho. Wybierając elegancki styl glamour warto pokusić się o meble z lakierowanymi frontami na wysoki połysk. Oczywiście jeżeli nam to odpowiada mieszajmy style, tworząc własną indywidualną przestrzeń. Nie przesadzajmy jednak z nadmiarem różnych inspiracji ponieważ stworzymy w ten sposób poczucie chaosu i braku spójności. Przeanalizujmy również styl życia mieszkańców. Będąc właścicielem zwierząt unikajmy wielkich kwiatów z doniczkami ustawionymi na podłodze, koty i psy uwielbiają zabawy w ziemi, a my będziemy mieć problem z utrzymaniem porządku.

Przytulne dodatki

Przytulność salonu łatwo uzyskać posługując się naturalnymi materiałami i dodatkami. Wkomponujmy w naszą przestrzeń odrobinę drewna, lnu czy bawełny. Ręcznie robiona drewniana komoda idealnie ociepli przestrzeń i nada rustykalny klimat w pomieszczeniu. Wygodny fotel z kolorowym akcentem, na który narzucimy pled wprowadzi nieco przytulnego nastroju. Długie zasłony sięgające do podłogi w ciepłych odcieniach beżu będą pasować do każdego pomieszczenia. Istotna jest paleta barw, jaką będziemy się posługiwać. Oczywiście powszechnie wiadomo, że ciepłe kolory gwarantują przytulność, pamiętając o umiarze dodajmy kilka zimnych barw, które sprawią, że będziemy odbierać przestrzeń jako harmonijną i naturalną. Takim kolorystycznym akcentem może być wazon w kolorze butelkowej zieleni, ciemnoniebieskie ozdobne poduszki lub wzorzysty dywan.

Aranżacja wnętrza jest sztuką kompromisu. Tworząc nasz idealny salon powinniśmy zastanowić się, czego od niego oczekujemy, a z czego jesteśmy w stanie zrezygnować na rzecz większej i spójnej przestrzeni, Przed przystąpieniem do prac warto zrobić sobie listę najbardziej potrzebnych rzeczy do wyposażenia salonu aby spełniał on potrzebną do naszego komfortu funkcję. Odpowiednie przygotowanie sprawi, że efekty nas zaskoczą.