Ciemny pokój jest zmorą wielu mieszkańców zwłaszcza mniejszych mieszkań. Nie trzeba jednak przeprowadzać generalnego remontu aby nieco rozjaśnić ponure, słabo doświetlone pomieszczenia. Jest wiele sposobów na to, aby nawet ciasny przedpokój bez okien zmienić w przytulną i jasną przestrzeń. Oto kilka przydatnych trików na wpuszczenie nieco świeżości i światła do ciemnej przestrzeni.

Manewrujmy kolorami na ścianach

Jednym z najlepszych sposobów, aby rozjaśnić ciemne wnętrze jest pomalowanie ścian na odpowiednie kolory. Błękity otwierają przestrzeń i są dla domu jak powiew świeżego powietrza lub aksamitna bryza. Połączone z ciepłymi odcieniami drewna nadadzą wnętrzu przytulności. Miętowy z kolei, jest lekki i elegancki. To idealny kolor do małego przedpokoju oraz łazienki. Owocowe nuty odcieni żółtego lub morelowego, w połączeniu z nowoczesną i klasyczną szarością stworzą niebanalne połączenie i rozpromienią każdą kuchnię i ciemny salon. Wybierając nowoczesne, świeże odcienie nawet ponure i słabo oświetlone wnętrze zyska nową energię. Malując ściany dobrym pomysłem jest zastosowanie farb satynowych, oraz produktów z dodatkiem brokatowych drobinek, które będą odbijać światło. Innym rewelacyjnym sposobem jest wyłożenie ściany tapetą tworzącą iluzję przestrzeni i optycznie powiększającą niedoświetloną przestrzeń. Dobrze dobrany wzór nada wnętrzu indywidualnego charakteru.

Ważny wybór podłogi

Wybierając panele podłogowe zwracajmy uwagę na jasne, lecz nie białe dekory. Oczywiście biel rozjaśni przestrzeń, jednak jest niezwykle trudna w utrzymaniu czystości. Sprawdzą się chłodne odcienie wpadające w szarość. Możemy pokusić się o podłogę ułożoną w klasyczną jodełkę, dzięki temu wzorowi nadamy nieco ruchu we wnętrzu. Na pewno sprawdzą się panele podłogowe z połyskiem, lub z delikatnymi satynowymi słojami. Najlepiej aby podłoga była ułożona na gładko, bez dylatacji, tworząc jednolitą taflę odbijającą światło. Nie dodawajmy zbędnych dywanów, które mogą spowodować wizualne zagracenie przestrzeni. Jeżeli jesteśmy zwolennikami płytek, postawmy na gres szkliwiony, który swoim połyskiem rozpromieni każdy kąt.

Pomocne meble

Rozjaśnić mieszkanie możemy również za pomocą wyboru wyposażenia. Do ciemnych pomieszczeń idealnie nadają się jasne meble z lakierowanymi frontami. Nie muszą to być koniecznie białe meble, równie modna i elegancka jest kość słoniowa, czy jasna szarość. Wybierajmy niższe i bardziej kompaktowe modele. Zamiast masywnej szafy zasłaniającej światło, lepiej sprawdzą się dwie komody z szufladami, które możemy odpowiednio dostosować dzięki akcesoriom do przechowywania. Korzystajmy z praktycznych rozwiązań i ustawiajmy meble tapicerowane tak, aby zajmowały jak najmniej przestrzeni. Lepszym wyborem będzie rozkładana sofa niż wielki przytłaczający narożnik. Jeżeli nie chcemy zmieniać mebli, wystarczy odrobina kreatywności. Możemy nakleić okleinę meblową w jasnych barwach lub zastosować farbę do mebli i nadać im nowy design, niech poniesie nas artystyczna fantazja.

Pomocne wskazówki

  • Duże przeszklenia zapewniają większy dostęp światła, dlatego upewnijmy się, że okna są maksymalnie odsłonięte. Usuńmy z parapetów wielkie rozłożyste rośliny i nie używajmy ciężkich ciemnych zasłon. Zamiast tego wybierajmy delikatne firanki z tiulu i przejrzyste rolety,
  • Nie skupiajmy się na jednym źródle światła. Warto zamontować kilka mniejszych dodatkowych kinkietów. Dodatkowym elementem aranżacji może być lampa stojąca z kilkoma żarówkami lub popularne listwy LED,
  • Lustrzane powierzchnie doskonale odbijają światło. Dlatego nie bójmy się zawiesić w salonie wielkiego lustra w ozdobnej ramie lub wstawić szafę z lustrzanymi drzwiami
  • Starajmy się unikać ponurych, ciemnych kolorów. Postawmy na ożywcze odcienie w kolorach słońca i natury

Jak widać, żeby rozjaśnić ciemne wnętrze potrzeba tylko własnej inwencji twórczej. Wystarczy manewrować jasnymi kolorami, lakierowanymi i lustrzanymi powierzchniami odbijającymi światło, a wprowadzimy do wnętrza wrażenie głębi i będziemy cieszyć się przestronnym, pełnym światła domem.