Domowe biuro jest miejscem absolutnie niezbędnym dla osób spełniających się zawodowo w zaciszu własnego mieszkania. Urządzenie go w sposób aby sprzyjało koncentracji wymaga od nas niesamowitej kreatywności. Bardzo często jednak warunki mieszkaniowe nie pozwalają na urządzenie własnego, oddzielnego gabinetu i jesteśmy zmuszeni poddać się wielkiej improwizacji aby praca w domu przebiegała efektywnie. Istnieje kilka podstawowych zasad przy projektowaniu kącika do pracy, kierując się nimi na pewno uda nam się stworzyć idealne miejsce do pracy w domu.

Najważniejsze jest miejsce

Oczywiście na usytuowanie biura wybieramy miejsca jak najbardziej zaciszne. Wybierzmy miejsce, w którym mamy możliwość skorzystania z okna i ustawmy biurko przodem lub bokiem do niego. Dzięki temu zyskamy naturalne światło dzienne i nic nie będzie się odbijało w ekranie monitora. Absolutnie nie urządzajmy miejsca do pracy w sypialni, spowoduje to rozleniwienie i zamiast skupiać się na obowiązkach, będziemy myśleć o relaksie, dodatkowo łózko może za bardzo kusić śpiochów. Pokój dzienny również nie jest najlepszym wyborem, jednak jest bardzo często wybierany ze względu na największą powierzchnię. Jeżeli już nie mamy innego wyboru oddzielmy kącik do pracy regałem na książki lub ozdobnym ażurowym parawanem. W sytuacji gdy nasza praca wymaga posługiwania się wieloma dokumentami lub przechowywania większej ilości materiałów, warto zarezerwować oddzielne miejsce na urządzenie własnego gabinetu. Inwestując w regały na dokumenty, szafy z drzwiami przesuwnymi i inne meble do przechowywania, bez problemu zmieścimy wszystko w jednej przestrzeni, a może nawet zostanie miejsce na wygodny fotel, w którym przeanalizujemy materiały naukowe.

Co sprzyja efektywnej pracy?

Odpowiednie dopasowanie miejsca do pracy, to klucz do sukcesu. Siadając do komputera i kładąc ręce na klawiaturze, zgięcie w łokciu powinno tworzyć kąt 90 stopni, a stopy leżeć płasko na podłodze. Niezbędnym elementem wyposażenia jest lampa biurowa. Powinna ona jasno oświetlać najbardziej potrzebne nam przedmioty takie jak myszka, klawiatura czy notatki. Pamiętajmy jednak, że nie może ona świecić jaśniej od monitora ani razić oczu. Najlepiej aby była usytuowana w taki sposób, żeby odległość światła od blatu wynosiła 35 – 50 cm. Warto również zaopatrzyć biurową przestrzeń w rośliny produkujące dużo tlenu i ujemnie jonizujące powietrze. Idealnie sprawdzi się klasyczna paprotka oraz odświeżająca powietrze pelargonia. Nad biurkiem należy powiesić obraz, dzięki któremu zrelaksujemy oczy. Zalecane jest podnoszenie wzroku co godzinę, następnie spojrzenie na przedmiot leżący bliżej nas. Takie ćwiczenie sprzyja większej koncentracji i pozwala na moment zebrać myśli do dalszej pracy.

Jakie kolory do domowego biura?

Najlepiej sprawdzającymi się kolorami, sprzyjającymi skupieniu uwagi, są odcienie zieleni i szarości. Nie męczą one wzroku i likwidują napięcie oraz stres. Uniwersalna biel pozwala na zebranie myśli i ma właściwości uspokajające. Żółte barwy wyróżniają się poprzez działanie pobudzające do działania. Bezpiecznym wyborem są jednak błękity, które łagodzą stres i potęgują kreatywność. Ważne jest jednak, by nie używać tego koloru w nadmiarze, może to spowodować obniżenie nastroju, zwłaszcza w ciemnych, intensywnych tonacjach. Starajmy się wybrać jeden dominujący kolor, który najlepiej na nas wpływa i nie dekoncentrujmy się mocnymi akcentami.